Miś Uszatek pojawił się na świecie 51 lat temu. Stworzyli go dwaj wielcy czarodzieje: poeta i bajkopisarz – Czesław Janczarski oraz artysta grafik – Zbigniew Rychlicki.
Początkowo gościł w pisemku dla dzieci „MIŚ”, później stał się bohaterem licznych książek, tłumaczonych również na obce języki. Popularność Misia Uszatka wzrosła od roku 1975, kiedy to Studio Małych Form Filmowych Se – Ma – For w Łodzi, na zlecenie Telewizji Polskiej, rozpoczęło produkcję lalkowego serialu z Uszatkiem w roli głównej.

Ten sympatyczny bohater zawsze mówi prawdę, ceni sobie przyjaźń, swoją pogodą wnosi optymizm i naturalną potrzebę zabawy i radości.
Właśnie dlatego już w 2000 roku wybraliśmy Misia Uszatka jako patrona naszego przedszkola. Byliśmy pierwszą placówką w mieście, która posiadała swoja wewnętrzną nazwę. Dzięki patronowi jesteśmy rozpoznawalni (tylko niektórzy wciąż mylą naszego poczciwego Uszatka z Kubusiem Puchatkiem), mamy swoje logo, a grupy przyjęły nazwy przyjaciół Misia Uszatka: Pajacyki, Pieski, Sroczki, Zajączki.

W przedszkolu nic się nie dzieje bez obecności naszego patrona. Miś Uszatek chodzi z nami na spacery, wyjeżdża na wycieczki autokarowe, ogłasza przedszkolne i ogólnopolskie konkursy plastyczne i literackie. Z Misiem już od kilku lat zwiedzamy Europę w ramach akcji „Europejska podróż Misia Uszatka”. To Uszatek wciąż podsuwa nam nowe pomysły, by pobyt naszych wychowanków w przedszkolu nie był czasem straconym.

Uważamy, że wybór misia z klapniętym uszkiem na patrona był bardzo trafny. Możemy z nim iść przez wszystkie pory roku, z nim poznawać nasz kraj i świat, uczyć się empatii i kształtować w sobie ponadczasowe wartości moralne. I mieć w sobie pogodę pluszowego niedźwiadka!

Jolanta Wójcik

 

Miasto Rybnik Ministerstwo Edukacji Narodowej Kuratorium Oświaty w Katowicach