Czyli co pamiętamy z tamtych lat ???

Przedszkole nr 7 zostało oddane do użytku w 1958 roku, mija więc 50 – lecie istnienia naszej placówki. Projekt budynku powstawał w Miastoprojekcie – Stalinogród ( dzisiaj – Katowice!) w Przedsiębiorstwie Projektowania Budownictwa Miejskiego. Pieczę nad robotami sprawowało Prezydium Miejskiej Rady Narodowej w Rybniku, Wydział Oświaty.
Fragment opisu technicznego planu zagospodarowania terenu przedszkola na 120 dzieci W Rybniku przy ul. Piasta dla P.M.R.N.

„Dojście do budynku ulica nieurządzoną (…) Na północ od budynku wytworzono plac przedwejściowy z dojazdem do wsypu opału i części gospodarczej. Podwórze gospodarcze ukształtowano w ten sposób, aby umożliwić nawrót wozu” (!)

Pierwsi wychowankowie przedszkola przyprowadzają już do nas swoich wnuków! Pani Grażynka Honysz – nauczycielka, zaczęła swoją życiowa edukację także w naszym przedszkolu ( w 1961 roku :))
Budynek naszej placówki usytuowany jest w dzielnicy Rybnik – Północ, u zbiegu ulic Piasta i Solskiego. Posiada dwie kondygnacje i duży taras, jest otoczony pięknym ogrodem, a duża ilość zieleni skutecznie chroni przed nasłonecznieniem w upalne dni oraz tłumi hałas uliczny. Ogród jest systematycznie wzbogacany o nowe sprzęty
posiadające certyfikaty bezpieczeństwa.
A codzienność przedszkola to ciągła praca nad tym, by z naszych wychowanków wyrośli wspaniali ludzie o prawych
charakterach, którzy żyją wartościami. Bardzo pomagają nam w tym Rodzice; tylko ścisła współpraca z domem rodzinnym może zagwarantować efekty.
Obecnie w przedszkolu przebywa 103 wychowanków w czterech jednorodnych grupach wiekowych, ale nie zawsze tak było.
W latach siedemdziesiątych – wspomina pani Janeczka Szymura, nasza emerytowana nauczycielka- także w obecnym „domku gospodarczym” odbywały się zajęcia dzieci sześcioletnich. Ogólnie w tym czasie w przedszkolach było bardzo dużo dzieci, grupy liczyły ponad 30 przedszkolaków! Pani Stanisława Gendarz – były dyrektor placówki- podkreśla, iż
w tamtych, dawnych latach, kładło się mocny nacisk na utrzymanie dyscypliny, posłuszeństwa wśród dzieci.
Pani Janeczka opowiada o przedszkolnej, socjalistycznej rzeczywistości lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku – przeglądachtańców radzieckich, rocznicach Rewolucji październikowej i pierwszomajowych pochodach…
Nasi absolwenci, oprócz miłych wspomnień związanych z pobytem w „siódemce”, mówią też o obowiązkowym noszeniu fartuszków z chusteczką do nosa na tasiemce, o nie lubianej zupie mlecznej podawanej na wielkich talerzach i o leżakowaniu. W grupach starszych!!!!
Przedszkole nr 7 było – w ciągu półwiecza istnienia – miejscem pracy kilkudziesięciu osób – dyrektorów, nauczycieli, personelu administracyjno – obsługowego. Wielu z nich nie ma już wśród nas, wielu przebywa na emeryturze, wszyscy pozostawili po sobie ślad – nie tylko formie dokumentacji archiwalnej. Ważniejsze jest to, co nie zapisane, a żyjące w pamięci tych, którzy nadal tu pracują i wspominają tamte lata. Wszystkich naszych byłych pracowników serdecznie pozdrawiamy!

DYREKTORZY PRZEDSZKOLA NR 7
OD POCZĄTKU ISTNIENIA DO CHWILI OBECNEJ

1.(Śp.) Pani Ludwika Żurek
2.(Śp.) Pani mgr Bogusława Szwedo
3.(Śp.) Pani Irena Musioł Ostrowska
4.Pani Stanisława Gendarz
5.Pani Janina Szymura
6.Pani Bożena Kaczmarek
7.Pani mgr Jolanta Wójcik

 

 

Ani się obejrzeliśmy, a kolejne 10 lat minęło……60

Rok jubileuszowy – 2018 – okazał się rokiem przełomowym dla naszej placówki. 60 – lecie istnienia Przedszkola zbiegło się w czasie z oddaniem do użytku nowego segmentu.
Nie jesteśmy już małym Przedszkolem. Po 60 latach placówka rozrosła się, zarówno metrażowo, jak i osobowo. Obecnie funkcjonuje u nas 7 grup. W starej części rezydują Zajączki, Pajacyki i Pieski, a starszyzna – Koguciki, Sroczki, Motylki i Żabki – zajęła część nową. Personel również zwiększył swą liczebność – teraz jest 28 osób.
60. urodziny zamknęły niewątpliwie pewien rozdział w historii Przedszkola "Misia Uszatka", ale dały jednocześnie początek czemuś zupełnie nowemu. Zaczynamy zatem kolejny etap przedszkolnego życia i już od teraz zapisujemy karty nowej "uszatkowej historii"…..

Do kolejnego Jubileuszu!!!!

Miasto Rybnik Ministerstwo Edukacji Narodowej Kuratorium Oświaty w Katowicach